Zespół Downa jako plama i czkawka

Zespół Downa jako plama i czkawka

Kilka dni temu ruszyła kampania informacyjna zorganizowana przez stowarzyszenie Olimpiady Specjalne. Pod hasłem „Zespół Downa. Zrozum i daj mi żyć” organizacja zwiększa świadomość tego, czym jest Zespół Downa. Celem kampanii jest zmniejszenie lęku przed niepełnosprawnością oraz oswojenie społeczeństwa z niepełnosprawnymi dziećmi.

Stworzono całą serię plakatów z różnymi hasłami mającymi sprawić, że osoby z Zespołem Downa staną się aktywnymi uczestnikami życia społecznego. Z reklam uśmiecha się niepełnosprawna dziewczynka. Obok niej umieszczono hasła:

– Zespół Downa to sen, który tylko mi się podoba

– Zespół Downa jest jak atak śmiechu w miejscu, gdzie nie można się śmiać

– Zespół Downa jest jak plama na koszuli, której nie możesz sprać

– Zespół Downa jest jak czkawka, której nie możesz zatrzymać

 

Dwa ostatnie sprawiły, że o kampanii zrobiło się bardzo głośno w mediach. W sieci pełno jest wypowiedzi rodziców dzieci z Downem, którzy są oburzeni porównywaniem ich pociech do plam i czkawki. Twórcy bronią swoich racji twierdząc, że zależało im na wywołaniu kontrowersji. Tylko czy naprawdę organizacji nie stać na bardziej ambitny sposób na przyciągnięcie uwagi Polaków? Czy nie ma już innych sposób niż kontrowersyjne, głupie hasło?

Jutro odbędzie się konferencja prasowa poświęcona kampanii stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych. Dowiemy się wtedy, skąd wzięto pomysły na te budzące emocje hasła. Konferencje poprowadzi m.in. Zygmunt Chajzer. I tu dochodzimy do kolejnego nietrafionego pomysłu, bo Chajzer kojarzy się ostatnio głównie z proszkami do prania. W końcu pan od wywabiania plam doskonale komponuje się z hasłem Zespołu Downa jako trudnych plam. Może poleci nam jakiś skuteczny środek na pozbycie się ich…

Poprosiłam o komentarz krakowskiego pedagoga specjalnego ze Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „Razem z Czwórką”:

„Plama na koszuli jest rzeczą zawinioną, Zespół Downa nie. Brudną koszulę zawsze można wyrzucić, niepełnosprawnego człowieka już nie. Porównywanie tych dwóch rzeczy, tak skrajnie odmiennych, jest co najmniej nie na miejscu. Kampania trywializuje Zespół Downa. Rozumiem, co chcieli osiągnąć organizatorzy, ale to nie jest dobry na to sposób”

 

A Wy co myślicie o kampanii?

KJ-J

czkawka_0 plama_0 samotny_0 sen_0

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *