Zamieszanie wokół nowej czołówki TVP

Zamieszanie wokół nowej czołówki TVP

Kilka dni temu pisałam Wam o nowej czołówce TVP. Internauci szybko zauważyli jej duże podobieństwo do czołówki innej telewizji – londyńskiej ITV. Zacznijmy od porównania obu czołówek:

Czołówka Telewizji Polskiej pokazuje przejazd kamery nad najbardziej znanymi i charakterystycznymi miejscami w Polsce, jak Kraków i Kościół Mariacki, gdański stadion, warszawski Pałac Kultury i Nauki. Zdjęcia pokazują wieczór, a całość jest grafiką 3D. Okazuje się, że pomysł jest bardzo podobny do tego wykorzystanego przez stację ITV z lat 2008 i 2009. Tu, również nocą, widzimy przejazd kamery po Londynie. Trzeba przyznać, że podobieństwo jest mocno widoczne.

Nie trzeba było długo czekać na wyjaśnienia rzecznika TVP, Jacka Rakowieckiego:

„Inspirowaliśmy się nie tylko tym, lecz także scenami filmowymi z przelotem nad miastami. Znaczna większość programów informacyjnych na świecie ma bardzo podobne czołówki z kręcącą się kulą ziemską”.

– Oczywiście, że znaliśmy czołówkę wyprodukowaną przez ITN (Independent Television Network) podobnie jak setki innych. Inspiracji szuka się przez obserwację świata – nie inaczej – stwierdził, dodając że motyw przelotu nad miastem jest obecny w wielu filmach. – Bardzo podobnie wyglądają wszystkie inne loty kamery na obiektami – w animacji 3D, np. w czołówkach do filmów Walta Disneya (który zresztą był pierwszy, tylko nie ma zegara w kadrze). Wielokrotnie ten chwyt stosowano już w kinie, jak np. Peter Jackson w całej trylogii tolkienowskiej i w „Hobbicie” – to, co go różni, to fakt, że kamera leci na ogół nie nad miastem, ale nad urozmaiconym krajobrazem czy polem bitwy”.

 

Trudno jednak ominąć te same motywy w obu czołówkach: noc, przejazd kamery po najważniejszych punktach miasta, zegar pokazujący aktualną godzinę. Zarzuty o plagiacie nie wydają się być nieuzasadnione. Z nowej czołówki kpią nie tylko internauci, ale i dziennikarze. Niektórzy żartują, że ITV splagiatowało sześć lat temu czołówkę Telewizji Polskiej.

Jak jeszcze brak plagiatu uzasadnia TVP?

„- Samochody też mają koła w zasadzie identyczne… Czy znaczy to, że ich konstruktorzy i producenci popełniają seryjnie plagiaty? Nie, po prostu pewne rozwiązania techniczne i założenia merytoryczne zawsze będą zbieżne w ostatecznym efekcie – podkreślił rzecznik TVP. – W dodatku tylko laik może nie zrozumieć, że każdy przelot kamery przez duże miasto leżące nad rzeką wygląda tak samo, nic na to nie poradzimy”.

Czołówka odwołuje się do ujęć z lotu ptaka ze względu na to, że TVP jako jedyna w Polsce stacja posiada drona nadającego zdjęcia live. Stąd pomysł na taką czołówkę. Rzecznik TVP zaznacza, że wiele programów informacyjnych różnych stacji ma niemal identyczne czołówki wykorzystujące motyw globu.

 

KJJ

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *