World Press Photo 2014 – sukces Polaków

World Press Photo 2014 – sukces Polaków

Po raz kolejny przyznano nagrody najlepszym zdjęciom prasowym na świecie. Tym razem World Press Photo zaskoczył wszystkich, bo przełamał kilkuletnią tradycję, że wygrywają zdjęcia z konfliktów zbrojnych. W tym roku było inaczej.

 

Najlepszym zdjęciem została fotografia autorstwa Johna Stanmeyera. Zostało zatytułowane „Sygnał”, a przedstawia grupę Afrykańskich mężczyzn stojących na Dżibuti z rękoma uniesionymi w górę, w dłoniach trzymają telefony komórkowe i próbują złapać sygnał somalijskiej sieci komórkowej (ma ona dużo niższe stawki za połączenia). W ten sposób chcą się taniej skontaktować z bliskimi. Wybrzeże Dżibuti to znany na świecie punkt tranzytowy, to z jego udziałem uciekinierzy z Afryki próbują dostać się na Bliski Wschód bądź też do Europy. Fotografia powstała dla „National Geographic”, a Johna Stanmeyer jest zatrudniony w agencji VII. W uzasadnieniu wyboru akurat tego zdjęcia konkursowe jury podkreślało, że fotografia porusza ważne dla dzisiejszego świata problemy globalizacji, technologii, biedy, migracji, wyobcowania.

Zdjęcia Johna Stanmeyera, źródło: World Press Photo

Zdjęcia Johna Stanmeyera, źródło: World Press Photo

 

W pięćdziesiątej siódmej edycji konkursu przyznano nagrody 53 fotografom w dziewięciu kategoriach. Główny zwycięzca odbierze nagrody podczas uroczystej gali w Amsterdamie 24 i 25 kwietnia. Nagroda to lustrzanka cyfrowa oraz 10 tysięcy euro. Fotografie będzie można przez cały rok oglądać podczas wystaw w 45 krajach.

 

Wśród nagrodzonych nie zabrakło polskich akcentów i to aż trzech. Polacy zajęli drugie miejsca w kategoriach:

– Andrzej Grygiel (Polska Agencja Prasowa) – „Sports Action” – zdjęcie przedstawiało zawodnika narciarskiego podczas zawodów w Szczyrku

Zdjęcie Andrzeja Grygiela, źródło: World Press Photo

Zdjęcie Andrzeja Grygiela, źródło: World Press Photo

 

– Maciej Nabrdalik – „Contemporary Issues – zdjęcie pojedyncze” – zdjęcie dziewczynki Nicolette pokazujące jak mała siedzi w pokoju spotkań warszawskiego sierocińca

Zdjęcie Macieja Nabrdalika, źródło: World Press Photo

Zdjęcie Macieja Nabrdalika, źródło: World Press Photo

 

– Kacper Kowalski (Agencja Panos Picture) – „Nature” – zdjęcie przedstawiało pozostałości pozostałe po procesie wydobywania miedzi w kopalni w Polkowicach.

 

Zdjęcie Kacpra Kowalskiego, źródło: World Press Photo

Zdjęcie Kacpra Kowalskiego, źródło: World Press Photo

 

 

Do tej pory nagrodę zdobyło dwudziestu jeden Polaków.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *