Wizaż.pl – jeden z najlepszych serwisów dla kobiet

Wizaż.pl jest wortalem koncentrującym się na zagadnieniach kosmetyki, zdrowia i urody. Powstał 6 czerwca 2000 roku najpierw jako internetowa wizytówka Agnieszki Zembrzyckiej, właścicielki wortalu, promująca jej usługi jako wizażystki i charakteryzatorki filmowej. Niemal natychmiast skrzynkę pocztową Agnieszki zapełniły pytania o makijaż i prośby o porady kosmetyczne. Wówczas do prostej oferty handlowej zaczęto dodawać artykuły wyjaśniające sposoby wykonania makijażu. Popularność i zainteresowanie rosło.

W czerwcu 2009 roku rozpoczęto współpracę z Edipresse Polska S.A., w wyniku czego od 6 sierpnia 2009 roku Wizaż.pl jest własnością wspólnej firmy, Edipresse-Wizaż

Dzisiaj Wizaż.pl to 12 pracowników, blisko 100 moderatorów społecznych i ponad 2.650.000 użytkowniczek* – Wizażanek – miesięcznie. Według rankingu najpopularniejszych serwisów tematycznych badania Megapanel PBI/Gemius, z grudnia 2008 roku, portal zajął 6. miejsce (tuż za największymi polskimi portalami: o2, Onet, WP, Gazeta, Interia) w kategorii „Styl Życia”.wizaz

Chciałabym dziś omówić portal internetowy wizaż.pl jako wielką platformę społecznościową skupioną wokół forum oraz Kosmetyku Wszech Czasów.

 

Kosmetyk Wszech Czasów to dział zawierający około 50 kategorii kosmetyków wybieranych przez samych czytelników. Zasada jest prosta wystarczy wypowiedzieć się i ocenić wybrany produkt, a jeśli nie znajdujemy go na liście możemy sami go dodać. Wystarczy być zalogowanym i zapoznać się z kodeksem recenzenta (zawiera on wymagania co do opisu kosmetyków, wskazówki i wymagany czas używania kosmetyku przed wystawieniu oceny).

Ważnym elementem społecznościowym portalu jest bardzo rozbudowane forum. Przed skorzystaniem warto jednak przeczytać regulamin, bo oprócz zasad zabraniających zachowań nietolerancyjnych, zamieszczania treści pornograficznych czy nielegalnych dowiemy się, że z tego forum nie można usuwać postów. Jak podkreśla moderator sami jesteśmy odpowiedzialni za to co piszemy i musimy pamiętać, że co raz napiszemy na zawsze tam pozostanie. Forum wizażu walczy z reklamą w postach zarówno tą jawną jak i ukrytą. Lecz choć jest ona zabroniona, użytkownicy i tak znajdują sposoby na to by ją ominąć. Bardzo popularnym sposobem jest zamieszczanie reklam w podpisach, jednak nader często jest to niezbyt udana reklama jawna jak na przykład reklama agencji esky.

 

Forum które czytane jest przez miliony staje się niestety nie tylko miejscem idealnym na darmową reklamę (a do tego wiarygodną, bo czytelnicy myślą że jest to dobra rada, opinia prywatna, a nie ukryta reklama, co zresztą jest w naszym kraju niedozwolone), ale także miejscem do przestępstw. Jako przykład podam wątek dotyczący pomocy dla swojej znajomej mającej trójkę dzieci i brak środków do życia. Na szczęście dość szybko zorientowano się, że jest to oszustwo, ale niestety wiele osób kierując się szlachetnymi pobudkami nabrało się na ten podstęp. Dzięki spostrzegawczości i czujności czytelników i administratorów użytkownika zablokowano, a sprawę skierowano na policję.

Wizaz.pl podobnie jak inne portale społecznościowe i fora jest przestrzenią interakcji społecznych. W wielu wątkach dochodzi do ostrych wymian zdań, nie zawsze merytorycznych. Zdarza się, że w dobie informacji forum staje się źródłem dezinformacji. Najlepszym przykładem jest ciągnąca się już od kilku lat rozmowa w wątku o potencjalnej ciąży. Trafiają tu kobiety, które chcą się upewnić, że w najbliższym czasie nie zostaną mamami. Jednak nader często oskarżane są o bycie niedojrzałymi, głupimi itd. A co gorsza są wprowadzane w błąd.

Pozytywnymi interakcjami są liczne wątki, w których można pochwalić się swoim dorobkiem na przeróżnych polach, np. jako makijażystki czy osoby robiącej biżuterii. Ogromna liczba pań zamieszcza zdjęcia swoich prac, by dowiedzieć się co o nich myślą inne wizażystki. Zazwyczaj są to porady co można by jeszcze ulepszyć, co jest nie tak, a co wyszło dobrze. Jest wiele wątków np. kulinarny czy dla matek, gdzie można wymienić się doświadczeniami, przepisami i opiniami.

 

Jak widzimy każde forum pełne jest społecznych zjawisk. Na wizażu.pl dochodzi do słownych konfrontacji i kłótni, ale również do konstruktywnych wymian poglądów, doświadczeń i opinii. Na tym forum ważną rolę odgrywają moderatorzy, którzy pilnują nie tylko porządku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i komfortu korzystania z nowego medium.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *