TVP Dokument nie powstanie

TVP Dokument nie powstanie

Pod koniec 2012 roku (w listopadzie) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje TVP Dokument. Równocześnie dostała ją także TVP Rozrywka.

Ten ostatni swoją działalność rozpoczął już ponad rok temu, 15 kwietnia 2013 roku. W tym czasie udało jej się podwoić oglądalność. Według badań zleconych przez portal wirtualnemedia.pl TVP Rozrywka ma obecnie 0,78 procentu udziału w komercyjnym rynku, a w grupie komercyjnej (16-49) – 0,74 procenta. Szczególnie popularne w ramówce tej stacji są kabarety i programy rozrywkowe.

Gdy TVP Rozrywka osiągnęła stabilną pozycje na rynku telewizyjnym, druga stacja została zapomniana. Kilkakrotnie przełożono już termin startu telewizji. Teraz jednak zadecydowano, że w najbliższym czasie nie powstanie. Dlaczego? Jako przyczynę podaje się brak miejsca na nią w naziemne telewizji cyfrowej. Mogłaby być obecna jedynie w płatnych pakietach operatorów, co byłoby mało opłacalne finansowo dla telewizji publicznej. W swoim komunikacie TVP oznajmiła, że bardziej opłaca się jej wzmocnić pasma dokumentalna w już istniejących kanałach (TVP Historia, TVP Kultura), niż uruchamiać odrębny kanał. Takie też działania podejmie w jesiennej ramówce. Zaletą tego rozwiązania jest zasięg tych kanałów – aż 99% Polaków ma do nich dostęp.1276053-juliusz-braun-657-323

Pomysł na kanał dokumentalny nie został zupełnie pogrzebany. Być może w odległej przyszłości telewizja publiczna do niego powróci, jeśli oczywiście znajdzie się na niego miejsce na multipleksie.

TVP Dokument, zgodnie z nazwą, ma w swojej ramówce mieć przede wszystkim programy dokumentalne. Ich tematyka miałaby być rozległa, a pochodzenie polskie i zagraniczne. W znacznym stopniu pochodziłyby z archiwów telewizji polskiej.

O taki kanał apelowali dokumentaliści, którzy przejęci są złym stanie polskiego dokumentu i brakiem dla niego miejsca w telewizji. Telewizja Polska podkreśla, że w 2013 roku i na początku 2014 roku wyprodukowała lub współpracowała przy produkcji łącznie 56 dokumentów. W komunikacie dla prasy podano, że w 2013 roku TVP 1 i TVP 2  wyemitował razem ponad 900 filmów dokumentalnych.

Co sądzicie o tej decyzji? Szkoda, że taki kanał nie powstanie, bo chętnie bym skorzystała z jego oferty.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *