Telewizja 3d w Polsce

Telewizja 3d w Polsce

Kilka słów o historii:

-praojcem całego współczesnego imperium trzech wymiarów był wynalazca Sir Charles Wheatstone, który w roku 1838 zbudował i opisał działanie Stereoskopu

– Stereoskop było to urządzenie  przypominające okulary, które dostaje się na seansach 3D. Przez niego obserwowano dwie, wykonane pod różnym kątem fotografie danego obiektu, aby uzyskać efekt trójwymiarowy

3d w polsce1

 

– Sir Charles był zapewne dumny ze swej konstrukcji, jednak ze względu na jej nieporęczność, stereoskop nie zyskał na popularności. Dopiero 10 lat później wynalazek Wheatstone’a został udoskonalony przez Szkota, Davida Brewster’a

– Brewster uprościł budowę stereoskopu  zastępując  lustra soczewkami o kształcie półkuli. Oglądane zdjęcia natomiast położone były obok siebie.

3d w polsce2

 

3D w Polsce

Do tej pory nie powstał jeszcze kanał nadający wszystkie swoje programy w 3D. Przymierza się do tego Canal+, który już w ubiegłym roku ubiegał się o koncesję na taki kanał. Na razie Canal+ nadaje 3 godziny dziennie w 3D i raz w tygodniu puszcza nowość. Jednymi stacjami trójwymiarowymi nadającymi w Polsce regularnie, są programy z paczki NEXT TV. Oprócz tego i nielicznych filmów 3D na Blu-ray, najlepszym źródłem treści 3D w naszym kraju jest Pirate Bay.

 

Pierwsze transmisje 3D w Polsce

Pionierem w transmisji 3D był Canal+, który nadał transmisję meczu ostatniej kolejki Ekstraklasy Odra Wodzisław kontra Wisła Kraków -15 maja 2010 roku. Potem nadawano okazyjnie filmy.

 

Next TV Ryszarda Krajewskiego

Jest to pierwsza w Polsce telewizja produkująca obecnie 4 kanały tematyczne w jakości 3D: NEXT Man 3D, NEXT Lejdis 3D, NEXT Young 3D, NEXT Music + HD. Nadają prawie wyłącznie własne produkcje urozmaicone filmami (w niewielkiej liczbie). Twórcą Next TV jest Ryszard Krajewski, właściciel spółki Astro, producent Familiady i były prezes Superstacji. Telewizja ruszyła pod koniec zeszłego roku. Krajewski jest wielkim entuzjastą technologii 3D. Utworzenie tych kanałów kosztowało go 20-30 mln złotych.

 

Skąd popularność?

Rozwiązania 3D istniały już od dawna – jednak do tej pory nigdy nie udało się jej zdobyć większej popularności. Obecne rozwiązania to jedynie ewolucyjne udoskonalenia istniejącej już od lat technologii. W ogromnej mierze do popularyzacji tej technologii przyczynił się już Avatar w 3D, który stał się najbardziej kasowym filmem w historii kina, zdobył najważniejsze Złote Globy i 9 nominacji do Oscara – lepszej reklamy producenci 3D mieć nie mogli. Za popularność tej technologii odpowiadają przede wszystkim marketingowy, którzy zorganizowali zmasowany atak na nasze portfele i upodobania: w kinach od czasów Awatara połowa filmów wyświetlana jest w tej technologii, a telewizory 3d są promowane m.in.na targach. Posiadanie telewizora 3d stało się po prostu modne.

3d w polsce3

Co ciekawe Amerykanie nie kupują telewizorów tak chętnie jak chcieliby sprzedawcy. Ponad połowa badanych jasno wskazuje odpowiedź, że ich nowy odbiornik nie będzie telewizorem 3D. Tego typu urządzenie chce kupić tylko 22% ankietowanych. Kolejne 23% badanych również rozważa zakup telewizora 3D, ale tylko pod warunkiem, że te znacznie potanieją. Zbadano również opinie na temat braku chęci do zakupu telewizora 3D. 40% badanych twierdzi, że jest jeszcze zbyt mało programów w tej technologii, kolejne 30% wskazuje problem związany z noszeniem dedykowanych okularów.

Mimo to w 2011 roku na rynek trafiło 21,5 miliona sztuk tv 3D. Stanowi to 10% wszystkich sprzedanych paneli TV. W tym roku, dzięki postępującemu spadkowi cen i wdrożeniu nowych technologii, ma być jeszcze lepiej – penetracja rynku paneli LCD TV przez produkty z technologią 3D ma wynieść 20%.

 

Przyszłość

Technologia ma równie duże grono zwolenników co przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że 3D jest dla kina i TV tak ważne jak dźwięk i kolor. Przeciwnicy z kolei przywołują badania potwierdzające, że technika ta wywołuje bóle głowy, oczu, nie wzbogacając przy tym w żaden istotny sposób odbioru samego filmu.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *