Raport o rynku e-booków cz. II

Obecnie na rynku e-booków liczy się pięć sprzedawców: Virtualo (virtualo.pl, empik.com, gandalf.com.pl), publio.pl (Agora S.A.), woblink.com, nexto.pl, ebookpoint.pl. Szacuje się, że wymienione podmioty sprzedadzą e-booki i audiobooki warte 40 mln złotych. Według danych Virtualo oraz Biblioteki Analiz rynek e-booków w 2013 roku wart był 54 mln złotych. Rynek e-booków dynamicznie rośnie, mimo to nadal stanowi znikomy odsetek ogólnej sprzedaży książek.

Badanie „Czytelnikoliczenie” przeprowadzono w 2014 roku, wzięło w nim udział 5500 czytelników. 67% osób ma 25 do 45 lat, 44% ma 25-35 lat a 23% ma 36-45 lat. Najmniej osób miało od 19 do 24 lat. Mężczyźni stanowili większość ankietowanych (56%), kobiet był 44%. Taka różnica wynika prawdopodobnie z większego zainteresowania mężczyzn nowinkami technologicznymi i w najbliższych latach ulegnie wyrównaniu. Łącznie ankietowani przeczytali 250 tys. Książek. Według ostatecznych wyliczeń daje to około 2,5 książki miesięcznie na jednego czytelnika.

W badaniu sprawdzono, z jakich czytników korzystają ankietowani. Większość osób posiada czytnik Kindle – 73%, inny czytnik ma 7,6%, 4,6% Onyx Boox, 4,2% Pocket Book, 3% korzysta z tabletów i smartphonów, 2,7% z innego tabletu, 1,8% iPada, 1,6% Prestigo i 1,5 tableta Samsung. Gdzie kupowane były czytniki? Aż 41% pochodzi ze sklepu Amazon, 25% z Allegro, 20% z innych sklepów i 14% z marketów RTV/AGD.

Dużym problemem na rynku czytelniczym są ceny e-booków. Większość czytelników uważa, że są one za wysokie. Trudno się dziwić tej opinii, kiedy ceny często niewiele różnią się od tych papierowych. Wydawnictwa tłumaczą je kosztami dystrybucji, produkcji etc. Z kolei czytelnicy wytykają wydawnictwom kilka nieścisłości: w e-bookach nie płacą oni za transport, druk. De facto plik wydawnictwa i tak posiadają, bo zapłacili już za powstanie książki. Dystrybucja pliku książki też kosztowna nie jest. Obie strony mają swoje racje, z tym że trzeba wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że na książki VAT wynosi 5%, a na e-booki 23%.

Wśród przeszkód w rozwoju rynku e-booków wymienić można właśnie wysoki VAT oraz piractwo. Szacuje się, że 50% czytelników pobiera e-booki z nielegalnych źródeł.

A Wy co sądzicie o polskim rynku e-booków? Czy ma on szansę dynamicznie się rozwijać? Jak powinien wyglądać?

Wszystkie dane pochodzą z „Raportu o rynku e-booków w Polsce w latach 2010-2014” stworzonego przez Virtualo.

KJJ

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *