Raport o rynku e-booków cz. I

Do tej pory nikt nie przeprowadził kompleksowych badań polskiego rynku e-booków i ich czytelnictwa. Braki te postanowiło nadrobić Virtualo. Patronatem merytorycznym raportu została Biblioteka Analiz. Wśród współpracowników znaleźli się właściciele serwisów z e-bookami (Marcin Łukiańczyk – UpolujEbooka.pl, Robert Drozd –  Świat Czytników, Paulina Poniewska – Bookto.pl), blogerzy oraz przedstawiciele wydawnictw. Byli to między innymi Anna Juszkiewicz ( Wydawnictw Czarne), Małgorzata Rzepkowska (Grupa Wydawnicza Foksal), Magdalena Żelazowska (Harlequin Polska), Piotr Matłoka (Dom Wydawniczy Rebis), Iwona Kielak (Wydawnictwo Wielka Litera).

Raport obejmuje lata 2010 – 2014, a tworzony był przez trzy miesiące od czerwca 2014 roku. Przy jego tworzeniu wzięto pod uwagę wyniki badań ankietowych „Porozmawiajmy o jakości”, badania „Czytnikoliczenie”, wyniki badań o piractwie oraz własne wyniki sprzedaży.

Samo Virtualo tak mówi o projekcie:

Zależało nam przede wszystkim na rzetelności prezentowanych danych i analiz. W raporcie staraliśmy się przedstawić wszelkie informacje uwzględniając perspektywę zarówno sklepów internetowych sprzedających e-booki jak i blogerów oraz serwisów promujących e-czytelnictwo, wydawców i autorów oraz samych e-czytelników.

(Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo)

 

Raport składa się z kilku części. Pierwsza poświęcona jest danym sprzedażowym i ogólnemu wyglądowi rynku e-booków w Polsce. Z niego dowiemy się ile w Polsce jest czytników, e-czytelników, jakie mają czytniki oraz co i jak czytają.

Druga część raportu poświęcona została tytułom, polityce cenowej oraz działaniom promocyjnym sklepów, które je sprzedają. Odbiorcy dowiedzą się z niej ile przeciętnie kosztuje e-book, a ile chcą czytelnicy za niego zapłacić. Poznamy także tajemnice promocji wirtualnych książek oraz współpracy na linii autor – wydawnictwo.

W trzeciej części autorzy skupili się na przeszkodach, jakie towarzyszom rozwojowi polskiego rynku e-booków. Należą do nich między innymi wysoki VAT na książki w tej formie oraz piractwo.

Ostatnia część raportu to prognozy. Poczytamy w niej opinie o tym, jak może wyglądać rynek elektronicznych książek w naszym kraju. Będzie kilka słów o self-publishingu, nowoczesnych narzędziach analitycznych.

Więcej o raporcie napiszę w kolejnych częściach tekstu. Zainteresowanym polecam przeczytanie go w całości.

 

Pełny raport można pobrać stąd:

wersja pdf: http://media.innovationpr.pl/2360/pl/presskit/9688

wersja epub: http://virtualo.pl/raport_o_rynku_epub

wersja mobi: http://virtualo.pl/raport_o_rynku_mobi

 

KJJ

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *