Prasa męska cz.1 – Playboy

Prasa męska cz.1 – Playboy

indeksKlasycznym przykładem prasy męskiej jest ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugha Hefnera w Stanach Zjednoczonych, Playboy. Jest on łatwo rozpoznawalny dzięki logo zawierającemu charakterystycznego króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.

Playboy osiągnął szczyt popularności w latach 70. (rekordowa sprzedaż w ilości ponad 7 mln egzemplarzy przypadła na listopad 1972). Od tego czasu jego popularność powoli, lecz stale spada, głównie z powodu większej konkurencji innych magazynów o podobnej tematyce (m.in. Penthouse).

Oprócz ekskluzywnych sesji fotograficznych wizytówką Playboya są comiesięczne wywiady ze sławnymi ludźmi. Dla magazynu pisali: Ernest Hemingway, Ian Fleming, John Steinbeck, Jack Kerouac, Roald Dahl, Hunter S. Thompson, Alex Haley, Barry Manilow.

Playboy jest także marką umieszczaną na wielu komercyjnych produktach. Najważniejszym przedsięwzięciem sygnowanym przez Playboya były popularne w latach 70. XX wieku kluby Playboya z hostessami ubranymi w kostiumy króliczka.

Niektóre kraje jak np. Singapur, gdzie cenzura zdecydowała, iż społeczeństwo nie jest gotowe na tak liberalny stosunek do kobiecego ciała, zakazały wydawania Playboya. Na świecie powstało 36 krajowych wydań tego pisma z czego 29 ukazuje się nadal.

 

Na początku 1992 roku do Polski przybył Haresh Shah (dyrektor naczelny Playboy International), był on odpowiedzialny za wydawanie zagranicznych edycji tego pisma. Pierwotnie wydawcą miał stać się Elgaz, ale ostatecznie zdecydowano się na Beatę Milewską. W maju 1992 r. utworzono na warszawskim Żoliborzu siedzibę redakcji. Redaktorem naczelnym został Tomasz Raczek, a dyrektorem artystycznym Andrzej Pągowski. Pierwszymi stałymi współpracownikami m. im. byli: Zygmunt Kałużyński, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Waldemar Świerzy, Stanisław Lem, Jan Młodożeniec, Daniel Passent, Marcin Kydryński, Hanna Bakuła.

Pierwszy polski numer miesięcznika ukazał się  ostatecznie w grudniu 1992 roku i był szesnastą, oprócz oryginalnej amerykańskiej, edycją pisma. Kosztował ówczesne 29 500 zł. Zawierał m. im. wywiad z Lechem Wałęsą oraz sesję fotograficzną z pierwszą Playmate edycji polskiej Malwiną Rzeczkowską.

W stosownym powitaniu skierowanym do polskich czytelników sześćdziesięcioletni wówczas Hefner napisał:

„ Kiedy wpadłem na pomysł tego pisma, w 1953 roku, chciałem wydawać miesięcznik, który by dawał wyraz zmiano w obyczajowości seksualnej Amerykanów i miał na nią wpływ. Jednocześnie chciałem, aby stał się przewodnikiem, mentorem i głosem młodych wykształconych mężczyzn całego świata. Dlatego jego artykuły koncentrowały się na tym, co interesowało czytelników i sprawiało im przyjemność, prowadziły ich przez świat rozrywki, uczyły korzystać z jasnych stron życia i cieszyć się nimi. W końcu udało mi się stworzyć formułę pisma, które zawiera aktualne artykuły, literaturę i humor, pisane przez najwybitniejszych światowych twórców, a prezentowane w oprawie różnorodnych stylistycznie ilustracji. Ale nade wszystko „Playboy” miał stać się najwyższym forum dla nieskrępowanego wyrażania myśli. Mam nadzieję, ze redaktorzy i czytelnicy polskiej edycji tak samo pojmą jego przeznaczenie.”

Redakcja deklarowała, że miesięcznik zamierza zająć się filmem, muzyką i literaturą. Na dowód tego zamieszczono w nim futurystyczną humoreskę Stanisława Lema. Rzecz jasna w „Playboyu” nie mogło zabraknąć tego, co zawsze skupiało w nim największą uwagę, a co Hefner eufemistycznie określił mianem obyczajności seksualnej – i tak pierwszą polską Playmate została Malwina Rzeczkowska.

Magazyn Playboy (ep) organizuje też przyjęcia i spotkania towarzyskie dla VIP-ów, wernisaże, imprezy plenerowe. Z biegiem lat dorobił się własnych nagród edycji polskiej, takich jak: Złoty Królik (dla nowych osobowości mediów), Samochód Roku Playboya, Wakacyjna Dziewczyna Playboya.

Playboy (ep) wydaje także, jako dodatek do wydań, kalendarze:

  • 1996 pt: Kasia Figura – Amerykański Sen
  • 2001 pt: Wybierz playmate roku 2001
  • 2006 pt: fotografie – Guido Argentini
  • 2007 pt: fotografie – Roberto Rocco
  • 2008 pt: fotografie – Michael Plumridge
  • 2009 pt: Playmates w Playboy Mansion – Alexander Morderer

Od jesieni 2002 r. Playboy (ep), co pół roku (maj, listopad) wydaje również, jako dodatek do swych wydań, luksusowy magazyn dla mężczyzn, poświęcony w całości najnowszym trendom mody męskiej, nowoczesnemu designowi, męskim gadżetom i dodatkom, a także najciekawszym wydarzeniom i postaciom kultury i sztuki.  W 2005 roku Playboy został wyróżniony nagrodą SUPERBRANDS.

Playboy jest symbolem jakości i dobrego smaku, od lat wskazuje nowe trendy dla inteligentnych, dynamicznych mężczyzn, którzy cenią piękno życia. Playboy to nie tylko zdjęcia kobiet, ale przede wszystkim wspaniałe wywiady z ikonami pop kultury oraz opowiadania literackich noblistów.

Kiedy redaktorem pisma został Marcin Meller zrezygnowano z felietonu Szymona Majewskiego i skrócono dział Trójka grzechu warta, gdzie zamiast zdjęć trzech kobiet, jest jedna fotografia (w rubryce o nowej nazwie Dziewczyna miesiąca). Redakcja wzbogaciła pismo o strony poświęcone komputerom i grom komputerowym (Technowizje), felietony na temat wina, przegląd gadżetów z danej kategorii (Piątka Techno) oraz rubrykę z rekomendacją miejsc (Pięciokąt Playboya).W każdym wydaniu jest też średnio o jeden duży artykuł mniej niż wcześniej lub są one krótsze.

Polska edycja pod względem wielkości nakładu zajmuje 4. miejsce wśród
wszystkich 17 edycji. W 2012 roku nakład gazety wyniósł ponad 81 tysięcy, a rozpowszechnianie płatne ponad 48 tysięcy (dane ZKPD).

80% czytelników stanowią wykształceni, spełnieni zawodowo mężczyźni o wysokiej kulturze osobistej, zainteresowani kulturą i sztuką. Są aktywni, nowocześni i cenią sobie wygodę i wysoki standard życia. Mają od 20 do 39 lat, mieszkają w  miastach pow. 100 tys. mieszkańców a dochód w ich gospodarstwach domowych przekracza 3 tys. złotych.

Rozkładówkę w polskiej edycji miały takie polskie gwiazdy jak: Katarzyna Figura, Edyta Górniak, Doda, Izabella Scorupco, Katarzyna Skrzynecka, Kayah, Urszula, Joanna Brodzik, Justyna Steczkowska, Shazza i wiele innych.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *