Prasa latynoska w Stanach Zjednoczonych

Prasa latynoska w Stanach Zjednoczonych

el missisipiser padres

Już pod koniec XIX wieku prasa hiszpańska zajmowała trzecie miejsce co do ilości publikacji, wśród pism w językach obcych. Jej tradycje sięgają początku wieku, gdy w 1808 roku powstała pierwsza gazeta „El Misisipi”. Terenem szczególnego rozwoju prasy hiszpańskiej były obszary Teksasu, Nowego Meksyku i Arizony, a obecnie i Kalifornii.

Rozwój tej prasy datuje się jednak dopiero na lata 60. Wówczas w Kalifornii, pod przewodnictwem Cesara Chaveza, rozpoczął się ruch protestacyjny robotników rolnych hiszpańskiego pochodzenia, zwanych potocznie „Chicanos”. Powstała tam gazeta związku zawodowego United Farm Workers „El Malcriado” (po hiszpańsku znaczy to „źle wychowany”), walcząca o polepszenie bytu i traktowania robotników cudzoziemskich, często zresztą nielegalnych imigrantów. Inne gazety ruchu „chicano” to „La Raza” w Los Angeles, „Basta Ya!” w San Farncisko.

W latach 80. stali się najszybciej rosnącą grupą etniczną w USA; jej liczbę szacowano na 21- 23 milionów, a ponadto ok. 6-8 milionów nielegalnych imigrantów.

W roku 1980 dzienniki hiszpańskie ukazywały się w Los Angeles, Miami, Laredo, EL Paso i Nowym Jorku. Największy z nich, „El Dario La Prenza” (Nowy Jork), miał nakład 69 tys. egzemplarzy, „La Opinion” w Los Angeles – 51 tys.

Latynosi, którzy mówią po hiszpańsku, przeważnie są urodzeni za granicą, podczas gdy ci z nich mówiący przede wszystkim w języku angielskim, przeważnie są Amerykanami z drugiego pokolenia. Są też konsumenci bikulturowi, którzy w domu mówią po hiszpańsku ale naukę pobierali w języku angielskim i przy czytaniu prasy wolą właśnie angielski.

Taki podział sprawia, że rynek prasy latynoskiej jest wyzwaniem dla wydawców. „Za mało jest publikacji, które szłyby za takimi trendami jakich chcemy” – mówi Oswald Mendez z latynoskiej agencji marketingowej i reklamowej Vidal Partnership. Według niego zależy to od podejścia: „Czy chcę wydać pieniądze na drukowane reklamy w dwóch pismach, czy chcę je wydać na coś innego?” To „coś innego” to najczęściej hiszpańskojęzyczna telewizja, a konkretnie Univision.

Jak podaje firma badawcza TNS Media Intelligence, spośród latynoskich mediów w 2006 roku na reklamę w latynoskiej prasie przeznaczono zaledwie 2 procent wydatków. To o 4,4 procenta mniej niż rok wcześniej. Latynoska sieć telewizyjna urwała aż 64 procent z tego reklamowego tortu. Natomiast biorąc pod uwagę cały rynek prasy amerykańskiej, przeznaczono na nią 18 procent wydatków reklamowych.

Tak więc podczas gdy hiszpańska populacja rośnie, to jej pisma takie jak Men’s Health en Espanol, Shape en Espanol, Fuego czy Cristina La Revista są zamykane. Jednak nie dotyczy to wszystkich latynoskich wydawnictw. People en Espenol, lider rynku, notuje trwały wzrost. Dobrze radzą sobie również pisma wydawnictwa Meredith Corporation, takie jak Siempre Mujer, Ser Padres, Espera i Healthy Kids en Espanol. Meredith różni się od konkurencji tym, że posiada jednostkę Hispanic Ventures, która prowadzi konsultacje markowe i badawcze.

siempre_mujer

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *