Logo Olimpiady w Krakowie 2022

Logo Olimpiady w Krakowie 2022

Dziś, podczas specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie 2022. Miasto, które stara się o przyznanie mu prawa do organizacji olimpiady stworzyło na tę okazję specjalne logo. Jego twórcą jest firma z Szwajcarii.

Krakow.2022.ZIO_Za logotyp zapłacono 78 tysięcy złotych. Czy było warto? Zdania jak zwykle są podzielone. Logo, które inspiracje czerpie z parzenicy, czyli symbolu regionu Podhala, jest dwukolorowe. Żółty kwadrat, element centralny, symbolizuje Rynek Główny w Krakowie. Kwadrat to serce Krakowa i wrota prowadzące do Tatr – tak symbolikę tłumaczyła Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa ds. promocji. Kolor żółty z kolei zaczerpnięty został z kolorystyki flagi i herbu województwa mazowieckiego (a dokładnie złotych jego elementów pojawiających się obok dominujących barw –  czerwieni i bieli). Pozostałe elementy są granatowe, co także ma się odnosić do kolorystyki województwa małopolskiego. Uzupełnieniem całego logotypu są motywy kwaitowe.

Konkurs na logo trwał od listopada ubiegłego roku. Zwycięski projekt stworzyli Szwajcarzy z firmy Event Knowledge Services. Co rzadko się zdarza, logo bez żadnych zastrzeżeń zostało przyjęto przez PKOl i MKOl.

Pod logiem widnieje napis dwujęzyczny – miasto zgłaszające się. Kandydatem Kraków zostanie dopiero wtedy, gdy awansujemy do kolejnego etapu aplikacji.

Dziś, oprócz zaprezentowania logo uruchomiono stronę internetową – krakow2022.org. Umieszczane będą na niej bieżące informacje o staraniach Krakowa.

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *