Jak nie być jedną nogą w grobie – kampania społeczna

Jak nie być jedną nogą w grobie – kampania społeczna

W maju startuje pierwsza Kampania Społeczna na Rzecz Walki z Żylną Chorobą Zakrzepowo – Zatorową. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja MITO oraz Fundacja THROMBOSIS. W ramach tej kampanii działać będzie strona internetowa wolnezyly.pl (start 24 maja). Znaleźć będzie tam można edukacyjne materiały poświęcone tematyce zapobiegania oraz konkretnych działaniach w przypadku rozpoznania choroby żylnej zakrzepowo – zatorowej.

14 maja odbyła się konferencja prasowa, na której zaingerowano kampanię. W sieci dostępny jest filmik

z eventu zorganizowanego na dworcu głównym w Warszawie. Organizatorzy rozdawali podróżnym czerwone skarpetki – symbol akcji i choroby oraz poprzez prezentację odpowiednich ćwiczeń zachęcali do ruchu i zadbania o swoje żyły. Podróżni w asyście hostess chętnie wykonywali proste ćwiczenia mogące zapobiec powstaniu choroby.jedna-noga-w-grobie

Zakrzepica to choroba, która polega na powstawaniu w żyłach głębokich skrzepów. Dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest oderwanie się tych skrzepów i ich wędrówka do tętnicy płucnej. W największej grupie ryzyka są osoby po czterdziestym roku życia, unieruchomione przez chorobę, dużo podróżujące, otyłe, po operacjach chirurgicznych, kobiety w ciąży i w połogu.

Niestety zakrzepica jest chorobą podstępną. Może długo nie dawać objawów. Symptomami są obrzęki jednej nogi, jej bóle zanikające przy unieruchomieniu nogi, zaczerwieniona skóra lub wyższa temperatura tej nogi. Przy takich objawach konieczna jest wizyta u lekarza.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości Polaków i zachęcenie ich do działań profilaktycznych.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *