„Gottland” Mariusza Szczygła doczeka się adaptacji

„Gottland” Mariusza Szczygła doczeka się adaptacji

Zbiór reportaży o Czechach – „Gottland” to klasyka polskiego reportażu. Książka wydana w 2008 roku doczekała się wielu wznowień i wydań. Już wkrótce widzowie Planete+ będą mogli zobaczyć jej serialową adaptację.

W lutym 2015 roku premierę będzie miała seria „Gottland” wyprodukowana na podstawie książki Mariusza Szczygła. Adaptacji podjęli się studenci praskiej szkoły filmowej FAMU (Lukáš Kokeš, Petr Hátle,  Viera Čákanyová,  Rozálie Kohoutová,  Klára Tasovská,  Radovan Síbrt).

Sześć młodych, zdolnych osób w filmie ujęło losy mieszkańców Czech oraz Czechosłowacji. Adaptacja, podobnie jak reportaże, obfituje w pełne charakteru, barw postaci, które są świadkami historycznych zmian powojennych w Czechosłowacji. Bohaterami stali się słynny założyciel obuwniczej firmy Bata – Tomas Bata, Jan Prochaska – scenarzysta, którego słowa zostały zmanipulowane, a on sam zniszczony, Lida Baarova – aktorka mająca romans z Josephem Goebbelsem. Na przykładzie głównych bohaterów obserwujemy historię Czechosłowacji od II wojny światowej aż do jej rozpadu i zmian ustrojowych.

Podkreślić należy, że reżyserzy mieli dowolność w interpretowaniu książki. Sam Mariusz Szczygieł nie wpływał na scenariusz. Dzięki tej dowolności mam możliwość obejrzeć film będący obrazem tego, jak dzisiejsze pokolenie widzi historię swojego kraju. Można powiedzieć, że film jest fabularyzowanym dokumentem. W obsadzie obrazu znajdziemy: Eva Lecchiová (jako Lída Baarová), Jan Vondráček (jako Jan Procházka), Vlastimil Čaněk (jako Otakar Vávra).

Planete+ zaprezentuje swoim widzom serię opierającą się na filmie stworzonym przez czeskich reżyserów. Premiera wersji kinowej odbyła się dwa miesiące temu. Seria składa się z sześciu opowiadań. Na antenie zagoszczą w kolejne niedziele, zaczynając od 1 lutego 2015 roku. Godzina emisji – 23.00 oraz 23.00.

gottland

KJJ

 

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *