10-lecie Facebooka

10-lecie Facebooka

Dokładnie 4 lutego najpopularniejszy serwis społecznościowym obchodził swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji dla użytkowników została przygotowana niespodzianka – aplikacja pokazująca wydarzenia z życia użytkownika z ostatnich lat. Każdy mógł zobaczyć stworzoną dla niego prezentację zupełnie za darmo. Trzeba przyznać, że wiele osób z tej możliwości skorzystało i chwaliło sobie chwilę wspomnień z Facebookiem.

 

facebookSerwis powstał 4 lutego 2004 roku. Początkowo miał być systemem do komunikowania się studentów na uniwersytecie Marka Zuckerberga – Harvardzie. Zaledwie dwa tygodnie zajęło stworzenie portalu. Jego popularność szybko przerosła założyciela, bowiem już po dwóch tygodniach trzy czwarte studentów Harvardu aktywnie z niego korzystało. Mark postanowił więc rozszerzyć sieć na inne uczelnie. Pod koniec roku 2004 The Facebook, jak początkowo nazywał się serwis, miał już milion użytkowników. W kolejnych latach rozwój był równie dynamiczny. Dziś osiągnął już ponad 1,23 miliona użytkowników. Ma do tego siedemdziesiąt wersji językowych. Polska wersja istnieje od 2008 roku. Co ciekawe w naszym kraju użytkownikami Facebooka jest 75% wszystkich internautów. Te liczby pokazują, jak wielki sukces udało się osiągnąć Zuckerbergowi.

 

O potędze stanowią także inne cyferki. Przychody z reklam Facebooka w ciągu roku wzrosły aż o 60% i osiągnęły zawrotną sumę 2,59 miliarda dolarów. Cała wartość serwisu szacowana jest na 150 miliardów dolarów. Obok takich liczb nie da się przejść obojętnie. Facebook jest dziś potęgą, a ambicje Zuckerberga nie maleją. W kolejnych latach planuje bowiem podbić następne kraje. Swoją szansę widzi w urządzeniach mobilnych.

 

By nie stracić na popularności Facebook jest ciągle ulepszany. Niedawno uruchomiono aplikacje Facebook Paper. Jej celem jest posegregowanie polubionych stron oraz ułatwienie segregowania treści.

 

Facebook jest dziś jednym z najważniejszych narzędzi w rękach marketingowców i specjalistów public relations. Żadna marka nie zaryzykuje braku fanpage, wszyscy widzą, jaka siła kryje się w tym serwisie społecznościowym.

 

KJ-J

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *